SEO optimalizálás
érthetően
SEO optimalizálás
Minden amit tudnod kell a SEO-ról
Sok cég számára, a SEO optimalizálás még mindig ismeretlen terület, és kihívások elé állítja a vállalkozások tulajdonosait.
Mivel a Seo optimalizálás egy összetett folyamat, ahol egyre inkább együttműködésre van szükség a webfejlesztők, webdesignerek és szövegírók részéről, a weboldal tulajdonosok sokszor úgy döntenek, hogy inkább nem foglalkoznak a keresőmotor optimalizálással és kihagyják a marketing stratégiájukból. Ezzel a döntéssel viszont jelentős bevételtől fosztják meg magukat. Hiszen 2024-ben, a vásárlók 83 %-a még mindig a Google keresősávjába írja be, ha valamilyen szolgáltatás vagy termék után kutat. Így aki nem foglalkozik azzal, hogy látható legyen a megjelenő keresési eredmények között, magas számú potenciális vásárló előtt lesz organikusan láthatatlan. Ebből viszont egyetlen következtetést lehet levonni, mégpedig azt, hogy 2024-ben nem foglalkozni a SEO optimalizálással egyet jelent megelégedni a jóval kevesebb bevétellel.
Sokan megkérdezik tőlünk, hogy tulajdonképpen mi is az a SEO és hogyan működik pontosan. A következőkben elmagyarázzuk neked, mit kell tenned, hogy a vállalkozásod látható legyen a keresőmotorok számára és ezáltal a vásárlóid számára. Ha követed az útmutatónkat, rá fogsz jönni, hogy a SEO optimalizálás egy kifinomult és megtervezett folyamat, ami sok kitartást és türelmet igényel, viszont cserébe nagyon gyümölcsöző.
SEO optimalizálás - az alapok
SEO azaz Search Engine Optimization vagyis magyarul, keresőmotor optimalizálás. Ami nem jelent mást, mint olyan tevékenységek összefoglaló neve, amelyek elősegítik hogy a vállalkozásod minél előkelőbb helyet foglaljon el a Google találati lista oldalán. (Ezeket az oldalakat SERP-nek hívjuk.)
A Seo-nak két részterületét különböztetjük meg az On-Page SEO-t és az Off-Page SEO-t. Az első definíció azon tevékenységeket foglalja magában amelyek technikai és tartalmi szinten érintik az oldaladat, a második pedig a kívülről érkező tényezők össszefoglaló neve.
Ha még kérdés számodra, hogy miért van relevanciája számodra a keresőmotor optimalizálásnak, akkor még egy részletet megemlítnénk arról, miért olyan fontos, hogy minél előbbre kerülj a találati listában. Amikor az érdeklődők rákeresnek valamire, és megjelenik előttük a találati listák első oldala, 93 %-os valószínűséggel az első 3 helyen lévő cég terméke vagy szolgáltatása közül fognak választani, csupán az érdeklődők 6 %-a választ az alattuk lévő vállalkozások valamelyikéből, és mindössze 1%-a fog tovább lapozni a második oldalra és választani az ott lévő ajánlatokból.A harmadik oldalon lévő találatok olyanok, mintha nem is léteznének.
Cél a TOP 3 - ha itt vagy, borítékolhatod a sikert
Végeztek néhány vizsgálatot az érdeklődők viselkedésére vonatkozólag. És egy szemkövetési tanulmány szerint, feülről lefelé és balról jobbra csökken az aktivitás. Vagyis a legfelül lévő találat kapja a legtöbb figyelmet, valamint olvasva a találatokhoz tartozó szövegeket, balról jobbra haladva, az első szavak relevanciája dönti el, hogy rákattint-e az érdeklődő az adott oldalra és ezáltal konverziót generál, vagy sem. Ez a döntés mindössze egy-két perc alatt születik meg, ezért nem mindegy sem a hely, sem pedig a szöveg. Egy jól végzett SEO optimalizálással, biztosíthatod a cégednek, hogy a találati listák élén legyen, ezáltal pedig forgalmat generáljon.
Ahhoz viszont, hogy egyre jobb és jobb helyre pozícionáld az oldaladat meg kell értened a keresőmotorok működését.Erről tudhatsz meg lényeges információkat a következőkben.
A Google a keresőmotorok királynője - ezért a Google-re SEO optimalizálunk
Google (92%)
Bing (3%)
Yahoo (3%)
Mint látható a Google piaci részesedése magasan a legtöbb.Ez az oka, hogy elsősorban a Google számára optimalizálunk.Ez az óriás gigantikus adtbázissal rendelkezik, amit egy-egy lekérdezés alkalmával listáz, majd rangsorol a legjobb eredmény érdekében.Értékeli a bejegyzéseket tartalmuk, népszerűségük, megbízhatóságuk, gyorsaságuk és hozzáadott releváns értékük alapján. Az algoritmus folyton változik, és figyelni kell arra is, hogy meg ne sértsük a webmesteri irányelveket. Mivel a folyton változó algoritmust a Google nem hozza nyilvánosságra, éppen azért, hogy ne lehessen manipulálni a rangsorolást, azért van néhány trükk amivel nem sértünk irányelveket és mégis magasabb helyezést érünk el velük. A következőkben erről olvashatsz.
Seo optimalizálás lépésről lépésre
1. lépés
A láthatóság ellenőrzése
A legelső lépés természetes az, hogy le kell ellenőrizni a weboldalad láthatóságát a keresőmotorok számára. Meg kell nézni, hogy valóban elérhető-e az oldalad a Google számára, vagyis indexelt-e az oldalad. Sokszor egy apró, rosszul elhelyezett tag elegendő ahhoz, hogy az oldalad ne legyen látható, ne legyen indexelhető vagyis rejtve marad bármilyen jó és releváns is a tartalma. Így nem fogják az ügyfeleid megtalálni, hiába keresnek rá az adott kulcsszóra.
Van egy úgy nevezett "noindex" címke, amelyet ha hozzárendelsz egy-egy oldalhoz, akkora Google keresőmotorja úgy értelmezi, hogy az oldalt nem kell feltérképeznie és nem kell megjelenítenie sem.
Természetesen, ha több, vagy akár több száz oldalt atrtalmazó weboldallal rendelkezel, ezt oldalanként leellenőrizni elég hosszú időbe telne, de egy egyszerű webhely lekérdezés segítségével könnyedén, minden oldalra kivetítve megtehető a következő módon. Egyszerűen írd be keresőbe a következőt : " site:domain.tld " a tld itt a .hu vagy .com vagy éppen amilyen végződésű a domain neved. Itt listázva megtalálható az összes indexelt oldalad.
Illetve van egy nagyon hasznos eszköze a Google-nek a Google Search Consol, ahol rengeteg adat áll rendelkezésre a hibás url-ekről vagy egyéb problémákról, amelyek megakadályozzák az oldalad feltérképezhetőségét. Illetve ezen a felületen lehet kérni indexelést egy-egy oldalra, ha nem valamiért fontos, hogy egy oldal mielőbb látható legyen a látogatók számára és nem szeretnél napokat várni, hogy a Google ezt automatikusan intézze.
2.lépés
A biztonság ellenőrzése
Az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, nagyon fontos hogy az oldaladra belépő felhasználók biztonságban tudhassák az adataikat. Akár személyes adatokról, akár fizetéshez szükséges adatokról legyen is szó. Mivel az adatvédelem napjainkban nagyon ismert és sokat hangoztatott téma,nagy körültekintéssel kell kezelni, ezért minden lehetséges módon figyelni kell a weboldalad biztonságossá tételére. Úgynevezett SSL-tanúsítványt kell beszerezni, amely igazolja, hogy a webhelyed biztonságos. Ezt egyébként szinte minden szolgáltató kínálja a tárhely mellé. Nem érdemes ennek a tanúsítványnak az árán spórolni. A biztonságos kapcsolat bizalmat épít. Illetve ma már, ha egy nem biztonságos oldalra lép a felhasználó, akkor értesítést kap, amelyben a "Nem biztonságos " felirat jelenik meg, és csak egy újbóli megerősítés után jutnak a felhasználók a megtekinteni kívánt oldalra. A következő módon ellenőrizhető, hogy egy weboldal rendelkezik SSL-tanúsítvánnyal és biztonságos, vagy sem. A keresőben található kis csúszkára kattintva kapsz egy legördülő listát, ahol egy zárt lakat jelzi ha az adott oldal biztonságos. Ha hiányzik ez az SSL titkosítás a webhely rangsorolására és a visszafordulási arányra is negatív hatással lesz.
3.lépés
A megfelelő kulcsszavak és keresési kifejezések használata
A Google napjainkban elsősorban a tartalom relevanciáját, olvashatóságát és a témában hozzáadott értéket veszi figyelembe a rangsorolás estén. Felismeri a weboldalad szövegeiben elhelyezett szinonímákat és kulszszavakat, majd ez alapján eldönti, hogy az, a keresési rangsor hányadik helyére kerül. Van számos egyéb tényező is amit használnak a keresőmotorok, viszont az algoritmus folyton változik és a Google nem hozza nyilvánosságra a változásokat és azt hogy éppen melyik tényező milyen százalékkal esik a latba.
Viszont van néhány olyan kritérium amit biztosan tudunk és érdemes számolni vele ha a kulcsszavakra gondolunk. Ezek ismerete és használata jelentősen hozzájárul a weboldalad rangsorolási sikeréhez. Ezek a következők:
-
Keresési mennyiség
-
Szinonímák használata
-
Versenyképesség
-
Konverziós arányok
-
Aktualitás
A kulcsszókutatás és a kulcsszavak relevanciájának elemzése magas szintű technikai tudást igényel a kulcsszó kutató és elemző programok használatában. Ezért általában seo szakembereket bíznak meg a megfelelő kulcsszavak felkutatásával. Természetesen saját magad is végezhetsz kulcsszó kutatást.Az egyik ingyenes eszköz, amivel remek eredményeket lehet elérni , szintén a Google egyik eszköze a Google Trends.
Ahova viszont mindenképp érdemes elhelyezned a kulcsszavakat:
-
Az oldal címében
-
A címszavakban
-
Fájl vagy könyvtár nevekben
-
Linkek szövegében
-
A meta leírásokban
-
A képek ALT szövegeiben
-
Az oldal tartalmában- bizonyos szintig
4.lépés
Seo optimalizálás egyenlő a lenyűgöző és egyedi tartalommal, ami értéket ad és hasznos az olvasónak.
Egyértelműen a felhasználói élmény a legfontosabb a Google számára. Azt szeretné, hogy amikor a felhasználó felkeresi az oldaladat, választ és megoldást találjon a keresett kérdésre és problémára. Mindezt jó minőségben, könnyen átlátható formában. Ezért a rangsor elején azok a weboldalak fognak megjelenni, amelyek minőségi tartalmat szolgáltatnak az olvasóknak.
De mitől minőségi egy tartalom?
Itt vannak a jellemzői, ami alapján a te weboldalad is előre kerülhet:
-
Egyedi tartalom
-
Élvezhető olvasás
-
A célcsoport számára megfelelő írásmódban és hangnemben folytatott kommunikáció
-
A felhasználók megszólítása a szövegben
-
Struktúrált és jól átlátható szerkezeti egységek
-
Megfelelő grafikák és képek
-
Hibátlan helyesírás és nyelvtanilag jól szerkesztett szövegek
-
Folytonosság ami vezeti az olvasót
Fontos megemlíteni, ami nem titok többé, hogy a felhasználók nagy része már okostelefonokat használ az interneten való böngészésre, ezért úgynevezett reszponzív weboldalakat kell létrehozni és éppúgy seo optimalizálni őket telefonra is mint asztali gépre.
5.lépés
Az oldalak betöltési sebességének ellenőrzése és optimalizálása.
Az egyik legbosszantóbb jelenség, amivel találkozhatsz amikor egy weboldalra kattintasz,hogy az lassan és nehézkesen töltődik be.
Átlagosan 3 másodpercet áldozunk az életünkből arra, hogy várjunk egy oldal betöltődésére. Ha ez nem történik meg ennyi időn belül, a látogatók nagy része elhagyja az oldalt. Ellenőrizd, hogy az oldalad ne csigákat megszégyenítő módon töltődjön.
Szintén van egy ingyenes eszköz arra, hogy ellenőrizni tudd az oldalad betöltési sebességét. A Google PageSpeed Insights segítségével képet kaphatsz az oldalad sebességéről. Illetve arról, hogy növelheted azt. Természetesen néhány pontban majd szakember segítségére lesz szükséged, hacsak nem vagy webfejlesztő, de ne vedd félvállról ezt a problémát sem. Bizonyos problémákat az oldalad seo optimalizáláskor egy seo szakember meg tud majd oldani, de lesz olyan amiben a fejlesztő segítségére lesz majd szükséged.
6.lépés
Felhasználóbarát URL címek használata
Biztosan te is találkoztál már olyan URL címekkel amelyek rengeteg karaktert valamint ilyen-olyan ismeretlen hieroglifákat tartalmaztak és még csak véletlenül sem szolgáltattak semmilyen információt arról, milyen tartalommal találkozik a látogató, ha rákattint.
Például:
https://www.domain.tld/2367-pageid_Df2FkjhdhTTj/product.html
Az úgynevezett "beszélő URL-ek" megkönnyítik mind a felhasználók, mind a keresőmotorok számára, hogy gyorsan megértsék milyen tartalom várja Őket az adott oldalon. Például az alábbi URL első ránézésre is szemlélteti, hogy a SEO árakról tájékozódhat az olvasó, ha rákattint ( nem használunk ékezeteket az URL címekben) Egy seo optimalizált URL így néz ki . Nincsenek felesleges karakterek, sem ékezetek vagy számok. Viszont információt hordoz a Google és felhasználó számára is.Fontos, hogy a domain név tárgykörét tükröző kulcsszavak az URL részét képezzék.
https://www.erthetomarketing.com/seo-arak
Azért így jobban néz ki, igaz? Nyugodtan kattints rá, ha érdekel mennyibe kerül a Seo optimalizálás nálunk.
7.lépés
Címek és metaleírások optimalizálása
A meta adatok egy címből és egy leírásból állnak. Ezeket az adatokat - leírásokat arra használjuk, hogy parancsokat és információkat továbbítsunk egy webhelyedről a Google robotok számára.. A cím értelemszerűen a weboldal átfogó témájával kapcsolatban nyújt információt a felhasználónak és a Google robotoknak, míg a leírás röviden felvázolja az oldalad tartalmát. Ezek a leírások rövid szöveges formában jelennek mega SERP-ben. Vagyis ezzel a pár sorral találkozik először a felhasználó, miután beírta a kulcsszavát vagy kereső kifejezését a Google keresősávjába. Ezért nagyon fontos ez a pár sor. Ez dönti el, hogy rákattint-e a felhasználó a weboldalad címére vagy sem.
A következő szabályok vonatkoznak a metaadatok kitöltésére:
-
Minden URL-nek rendelkeznie kell egy címmel és egy leírással
-
Minden oldal egyedi címmel és leírással rendelkezzen
-
A címek és leírások nem haladhatnak meg bizonyos karakterszámot
-
A címnek és a leírásnak is tartalmaznia kell a rangsorolni kívánt kulcsszót
Egy szintén ingyenes eszközzel, a SERP SNIPPET GENERÁTOR-ral ellenőrizheted, hogy jelenik meg a weboldalad a SERP-ben. Fontos, hogy ne csak a karakterszámokat figyeld egy leírásnál, hanem a pixel számokat is. Ezzel az eszközzel könnyedén ellenőrizhető, hogy kereteken belül maradj.
Vannak egyéb Meta adatok is, amelyek további információt szolgáltatnak. Íme néhány példa:
-
Viewport parancs - megjelenítési méretekhez
-
Robots parancs- indexelés vezérléshez
-
Author parancs- a tartalom szerzőjéről ad információt
-
földrajzi információk- régiókról, országokról hordoznak információt
A lehetőségek tárháza határtalan. Viszont mi arra ösztönzünk minden ügyfelünket, hogy mindent csak jól átgondoltan alkalmazzon és kerülje a felesleges köröket.
8.lépés
Linképítés
Most egy olyan seo optimalizálási területről lesz szó, amely a weboldaladon kívüli, azaz Off-Page Seo. Röviden annyit tesz,hogy egy külső webhelyről mutat link a te oldaladra. Ennek a seo részterületnek leginkább a megbízhatósághoz és a minőséghez van köze. Mivel a Google úgy ítéli meg, ha valaki a te oldaladra linkel, vagyis hivatkozik akkor bizonyára értékes az a tartalom ami ott található. Minél több értékes külső link érkezik az oldaladra, annál értékesebbnek és hasznosabbnak ítéli meg az algoritmus az oldaladat.
Mit jelent az, hogy egy link értékes-e vagy sem?
Ha linkek tematikusan releváns és megbízható domainről érkeznek, akkor azok segítik a Google feltérképező robotjait hogy gyakrabban látogassák meg az oldaladat és értékesebbnek ítéljék meg. Az ügyesen elhelyezett belső linkekkel saját online tartalmaidhoz is vonzhatod a látogatókat.
De itt is, mint mindenhol a minőség áll a mennyiség felett. Rossz minőségű linkeket felismeri már az algoritmus és ezeknek a használata büntetést von maga után. Gondolunk itt külföldről vagy linkfarmokról vásárolt rossz minőségű linkekre. Érdemes tehát értékes tartalmakat publikálni, amelyek tényleg vonzóak a felhasználóknak.
A linképítés egyáltalán nem könnyű folyamat.
9.lépés
Az utolsó lépés a türelem- mennyi idő kell, hogy látható legyen a Seo optimalizálás eredménye?
Ez a leggyakoribb kérdés, amivel seo szakemberként találkozunk. A válaszunk pedig , hogy átlagosan 3-12 hónap kell ahhoz, hogy a seo intézkedések változáshoz vezessenek. Elsőre hosszúnak tűnhet ez az idő és valóban türelmesnek kell lenni, de tapasztalatból állítjuk, hogy minden esetben meghozza a várt eredményt. Sőt...sokszor többet is. A klienseink nagy részének hirdetésre fordított kiadásai lényegesen csökkennek, a Seo optimalizálás alkalmazásával.
Konklúzió
Reméljük, hogy ez a magyarázat elég pontos volt ahhoz, hogy érthetővé váljon miért olyan fontos és kifizetődő tevékenység foglalkozni az oldalad Seo optimalizálásával. Biztosak vagyunk benne, ha követed a fentebb leírt lépéseket, néhány hónapon belül jelentős változást fogsz tapasztalni a bevételeidet illetően.
Amennyiben szakemberre bíznád ezt a folyamatot, az Érthető Marketing seo szolgáltatása megoldja helyetted és garantáltan előbbre kerül a vállalkozásod a Google keresési rangsorában. Árainkról az alábbi gombra kattintva kaphatsz információkat. Illetve ingyenes konzultációra itt tudsz bejelentkezni, ha elakadnál.